SIKÇA SORULAN SORULAR

Kabul kriterleri nelerdir?

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’na ön başvuru yapmak ve ön eleme turuna katılmaya hak kazanmak için nextgamestartup.com adresindeki formu eksiksiz doldurmanız ve oyununuzun oynanabilir bir demosunu kayıt formunda istenen Google Drive URL’si içerisinde göndermeniz yeterlidir. Ön eleme turunu geçerek yarışmanın sonraki aşamalarına katılmaya hak kazanmak için ise zamanlamayı, yükselen trendleri iyi yakalayan, doğru zamanda doğru türdeki oyunları üreten ekipler kabul şanslarını artırır. Diğer bir önemli bir kriter ise ekiptir. Yarışmaya bireysel katılım da mümkün olmakla birlikte oFON finansman desteği için ekip olma şartı aranmaktadır. Ayrıca motivasyonu yüksek, çalışkan ve yetenekli bir takım oluşturabilmek jürinin en değer verdiği özelliklerden biridir. Oyun sektöründe daha önce yakalanan başarılar, oyun oynayarak geçirilmiş saatler, genel olarak oyun sektörü hakkında edinilmiş bilgi ve vizyon da başvuran ekipler için önemli avantajlardır. Yaratıcılık, fikir üretim hızı, büyüme odaklı iş geliştirme anlayışı da yine jürinin değer verdiği kriterlerdir.

Oyunumuzun demosu hazır olmadan kayıt olabilir miyiz?

Eğer demonuz hazır değilse boş bir Google Drive linki ile başvurunuzu tamamlayıp 15 Temmuz 2020 mesai bitimine kadar bu link içinde oluşturacağınız bir klasöre oynanabilir demonuzu eklemeniz halinde de başvurunuz geçerli sayılacaktır. Böylece, ön kaydınızı yapıp Discord kanalımıza gelebilir, workshop ve mentorlük hizmetlerinden yararlanabilir ve diğer oyun ekipleriyle tanışabilirsiniz.

oFON finansman desteği tam olarak nedir?

oFON finansman desteği oyun girişimcilerine avans fonlaması yoluyla sağlanan desteği ifade eder. Avans fonlaması, sonradan elde edilecek gelirlerden kesilmek üzere yapılan bir ön ödemedir. Yarışma sonunda oFON finansman desteği almaya hak kazanan oFON üyeleri, başarılı bir oyun stüdyosu kurmak için ihtiyaç duydukları meblağı aylık düzenli ödemeler şeklinde alırlar. Program süresince yapılan ön ödemeler, oFON üyesi ekiplerce yayınlanan oyunların ürettiği gelirden belirli bir pay alınarak tahsil edilir.
 

oFON Desteği ile ilgili daha detaylı bilgiye linkten ulaşabilirsiniz: https://ofon.tiplaystudio.com/anasayfa#ofon-nedir

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’na başvurmayı düşünüyorum

ama gitmem gereken bir işim/okulum var. Yine de başvurabilir miyim?

Başvurular herkese açıktır. Yarışma sürecinde girişimcilerimiz günlerini istedikleri gibi planlayabilir. 

Yarışma sonucunda oFON finans desteği almaya hak kazanan ekiplerin tüm üyelerinin tam zamanlı olarak oyun üretimi yapması zorunlu olup bu kişilerin oFON finans desteği alacakları süreç boyunca kendi şirketleri haricindeki herhangi bir kişi, kurum veya organizasyon için tam veya yarı zamanlı işlerde kadrolu veya freelancer olarak çalışmamaları ve tam zamanlı bir okula devam etmemeleri (derslere katılma, sınavlara girme vs.) beklenir.

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’na katıldığım oyunum

kazanırsa oyunumdan gelir elde edebilecek miyim?

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’na katıldığınız oyununuzu daha önceden çeşitli platformlarda yayınlamanız ve/veya satışa sunmanız halinde elde edeceğiniz gelirler üzerinde de sizin dışınızda kimse bir hak iddia edemeyecektir. Yarışmayı destekleyen sponsorlarımızın oyununuzu yayınlamanız, oyununuzun reklamlarının yapılması, pazarlama çalışmalarına destek verilmesi vb. konularda size sunacağı gelir paylaşım modellerine yönelik teklifler bu firmalar ve siz oyun geliştiricileri arasında gerçekleşecek anlaşmalarla belirlenecektir. İZFAŞ ve Ninja Bilgi Teknolojileri Ltd. Şti.’nin bu noktada bir beklentisi veyahut yaptırımı yoktur.

Başvurumuzun kabul alması durumunda ne oluyor?

Başvurunuz kabul edildikten sonra jüri üyeleri tarafından başvurunuz değerlendirilir. 25 Temmuz 2020 tarihinde ön eleme tamamlanır. Ön elemeyi geçen yarışmacılara 25-31 Temmuz tarihleri arasında Discord kanalı üzerinden mentor desteği sağlanır. 31 Temmuz 2020 tarihinde çeyrek final oylaması başlar. 5 Ağustos 2020 tarihinde jüri tarafından çeyrek finale çıkan takımlar açıklanır. Çeyrek finale çıkmaya hak kazanan takımlara 6-21 Ağustos tarihleri arasında mentor desteği sağlanır. 21 Ağustos tarihinde yarı final oylaması başlar. 30 Ağustos 2020 tarihinde finale çıkmaya hak kazanan 10 takım açıklanır.  9 Eylül 2020'de jüri önünde sunumunu yapmak üzere finale kalan 10 takım İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde yapılacak İzmir Enternasyonal Fuarı’na gider.

 

Yarışma günü sunumda tam olarak ne sunulacak?

Oyununuzun yanı sıra jüri bir ekip olarak büyümeye ne kadar hazır olduğunuzu ve oyun üretebilme kapasitenizi görmek isteyecektir.. Dolayısıyla jürinin önünde hem büyüme projeksiyonunuzu, hem de ürettiğiniz ve/ya üreteceğiniz oyunları anlatmalısınız.

 

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’na başvuran veya kabul edilen ekiplerin herhangi bir ödeme yapması gerekiyor mu?

Hayır, Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’na davet veya kabul edilen ekiplerin katılım için bir ödeme yapması gerekmez.

 

Kabul için daha önce oyun yayınlamış olmak gerekiyor mu?

Hayır, böyle bir yükümlülük bulunmuyor.

 

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması sadece mobil oyun sektöründe faaliyet gösteren ekiplere mi açık?

Hayır, tüm oyun geliştiriciler Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’na başvurabilir.

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’nda dereceye girip oFON finans desteği almam durumunda ne gibi bir anlaşmanın içine giriyorum?

Next Game Startup Oyun Girişimciliği Yarışması’nda dereceye girip oFON finans desteği almaya hak kazanan ekipler bir sene boyunca ürettikleri tüm oyunları münhasıran ("exclusively") tiplay studio ve Rollic ile birlikte yayınlamak üzerine anlaşmış olurlar.

 

 

Başka bir yayıncı ile münhasıran ("exclusively") oyun yayınlama

anlaşması imzalamış ekipler Next Game Startup

Oyun Girişimciliği Yarışması’nda katılabilir mi?

Evet katılabilirler, fakat yarışma sonucunda oFON finans desteği almaya hak kazanmış ekiplerin yarışma sonuçlarının açıklandığı günden itibaren takip eden bir sene boyunca başka bir yayıncı ile münhasıran ("exclusively") oyun yayınlama anlaşmasının olmaması gerekmektedir.

 

Başvuru için yaş sınırı var mı?

Yarışmaya katılım için bir yaş kriteri bulunmamaktadır. Yarışma neticesinde verilecek diğer ödüllerle ilgili de TC kanunlarının gelir elde etme, vergi vb. mevzuatı hükümleri geçerli olup, bu nedenle yarışma sonunda uygulanacak tüm prosedür mevzuata uygun şekilde işletilecektir.

 

Her ekip üyesi için ayrı başvuru mu yapılmalı,

yoksa tüm ekip için tek bir başvuru yeterli mi?

Bütün ekip üyeleri nextgamestartup.com adresinden ''aynı takım adıyla'' başvuru yapmalıdır. Başvuru formunda istenen link ve detaylı açıklamaları yalnızca takım kaptanlarının göndermesi yeterli olacaktır.

 

Yarışmaya bireysel olarak başvurabilir miyim?

Yarışmaya bireysel olarak başvurabilirsiniz fakat oFON finansman desteğini almaya hak kazanmak için en az iki kişilik bir ekip olmak gerekmektedir. Takım olarak katılım sağlamanız jürinin değerlendirme kriterlerinde de ek katkı puanı sağlayacaktır. Ayrıca yarışmaya kayıt yaptırdıktan sonra sizin gibi başka bireysel katılımcılarla Discord kanalımız üzerinden tanışıp 15 Temmuz 2020 tarihine kadar bir takım oluşturabilirsiniz. Ek olarak yarışmaya bireysel başvuru yaptıysanız bile 15 Temmuz 2020 tarihine kadar kadronuza yeni eklemeler yapabilir ve takım oluşturabilirsiniz.

 

Yarışmaya başvururken geliştirdiğim oyunun patenti olmak zorunda mı?

Hayır. Oyunun patenti olmak zorunda değildir.

 

Projemi geliştirirken mentor desteği almak istiyorum.

Bunun için ne yapmam gerekiyor?

Mentor desteği alabilmek için kayıt oluşturulduktan sonra size gönderilen maildeki Discord kanalına giriş yapmanız ve yarışma boyunca bu kanalda online olmanız gerekmektedir.

 

Discord kanalına nasıl ulaşabilirim? 

Kaydınızı tamamladıktan sonra Discord kanalımıza ulaşabilirsiniz. Kanal bilgileri size gönderilen elektronik posta içerisinde yer alacaktır. Eğer kaydınızı tamamladığınız anda size bir elektronik posta ulaşmadıysa www.nextingame.com adresindeki sohbet bölümü üzerinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Kayıt sırasında eksik belgelerim vardı. Belgelerimi en geç ne zaman size gönderebilirim? 

Eksik belgelerinizi 15 Temmuz tarihine kadar bizimle Google Drive linki olarak Discord kanalımız üzerinden paylaşabilirsiniz. Eksik belgeler için yeniden kayıt yapmanıza gerek yoktur. İlk kayıt esnasında zorunlu olan tek dosya oyununuzun oynanabilir bir demosudur.

 

Kayıt sırasında hangi dosyaları nasıl paylaşmalıyım? 

Kayıt yaparken, formda Google Drive URL olarak yazılı olan alanda yarışmaya katılırken kullanacağınız örnek tasarımları, demo (zorunlu) ve proje sunumunuzun (zorunlu) bulunduğu Google Drive klasörünüzün linkini paylaşmanız gerekmektedir. Proje sunumunuzun içerisinde detaylı bir finansal plana yer vermeniz gerekmektedir. Ayrıca oyununuzu bir yayıncıyla çıkarmayı planlamıyor iseniz finansal plana ilave olarak detaylı bir pazarlama planını da proje sunumunuza dahil etmeniz zorunludur. İlk kayıt esnasında bu Google Drive linkini oluşturup formda paylaşmadığınız sürece form kayıt işleminiz tamamlanmaz. 15 Temmuz 2020 tarihi mesai bitimine kadar içerisinde oynanabilir demonun bulunduğu bir Google Drive linki ile başvurmalısınız. Eğer demonuz hazır değilse boş bir Google Drive linki ile başvurunuzu tamamlayıp 15 Temmuz 2020 mesai bitimine kadar içerisine oynanabilir demonuzu eklemeniz halinde de başvurunuz geçerli sayılacaktır. Diğer zorunlu dökümanları yarışma esnasında da tamamlayabilirsiniz. Tüm bu dökümanlarla ilgili detaylı tarih bilgileri 15 Temmuz 2020 tarihinde başvuru işlemlerinin tamamlanmasından sonra Discord kanalımızdan yapılacak duyurularla bildirilecektir.


 

Oyun türü konusunda bir kısıtlama var mı?

Hayır, oyun türü konusunda bir kısıtlama bulunmuyor.

 

Şirketim yok yine de kayıt yapabilir miyim?

Evet, oFON finansman desteğini almayı hak etmeniz durumunda oFON yetkilileri şirketleşme konusunda size destek olup yol göstereceklerdir.

 

Birden fazla projeyle kayıt olabilir miyim?

Hayır, fakat kayıt sırasında ilettiğiniz Google Drive linki içerisine ayrı klasörler oluşturarak diğer oyunlarınızı da yarışmaya dahil edebilirsiniz. Her oyununuz için ayrı bir finansal plan, pazarlama planı ve sunum dosyası hazırlamanız gerekmez; sunum dosyanız ekibinizi ve tüm oyunlarınızı tanıtacak şekilde tasarlanmalıdır.

Finansal plan ve pazarlama planı tam olarak nedir? Nasıl hazırlamam gerekiyor?

Finansal Plan geliştirdiğiniz oyunun dünya çapında yayına çıkabilmesi için gereken finansal gereklilikleri, ekip bütçelerini ve geliştirme süreci için öngörülen ek maliyetleri kapsar. Pazarlama planı ise oyununuzun tanıtımını yapmayı düşündüğünüz mecraları, reklam modellerinizi ve bunlar için planladığınız bütçeleri gösteren döküman olup sadece ve sadece oyununuzun bir yayıncı ile değil, ekip olarak piyasaya çıkartmayı planlamanız durumunda gereklidir. Bu dökümanların hazırlanması konusunda Discord kanalımız üzerinden de mentor desteği alabileceksiniz fakat bu mentor desteği direkt dökümanları hazırlamanıza yardımcı olmak için değil sizin kendi araştırmalarınız sonucu ortaya koyduğunuz planların nasıl daha iyi ve daha doğru yapılabileceği konusunda sizi yönlendirmek amacıyla verilecektir.

Tasarımlarımızda hazır tasarım öğeleri kullanabilir miyiz?

 

Harici bir kaynaktan kullanım hakları satın alınmış veya elde edilmiş birtakım assetler kullanmış olmanız katılım durumunuzu olumsuz etkilemez ama kullanmış olduğunuz harici assetler başka bir oyundan doğrudan kopyalanmış ve başkalarınca telif hakları korunan assetler ise bunlar bizim katılım koşullarımıza da aykırı olacağı için projeniz diskalifiye olabilir. Örneğin bir stock görsel sitesinden aldığınız birtakım görsel assetleri kullandıysanız bu assetlerin de tarafınızca lisanslandığını beyan etmeniz gerekmektedir. Demo seviyesinde henüz lisanlamadığınız görsellerden oluşan tasarımlarla ön kayıt yaptırmanızda bir sakıncası olmamakla birlikte yarışmaya devam edebilmeniz için ya özgün tasarımlar tercih etmeniz ya da lisansladığınız harici assetleri kullanmanız gerekmektedir.

 

Neden bu yarışmayı yapıyoruz?

Intel ve ESL ile işbirliği ile 5. Senesinde olan ve bir oyun festivaline dönüşen Intel ESL Gaming Fest 2020 etkinliğimizin artık oyun geliştirmek isteyen girişimcilere fayda sağlayan bir sosyal sorumluluk projesine de dönüşmesini istiyoruz. Yaptığımız etkinlikler TV’de, Youtube’da, Facebook’ta ve Twitch’te canlı yayınlarla milyonlarca kişiye ulaşırken; etkinlik alanımızı on binlerce kişi ziyaret etmektedir. Elimizdeki bu katma değeri ve iş ortaklarımızın imkanlarını tüm oyun girişimcilerine açarak oyun sektöründe daha geniş istihdam alanları açılmasına ve sektörün büyümesine katkı sağlamak istiyoruz.

 

Google Drive URL’sini nasıl oluşturmalıyım?

Yarışmaya kayıt olduğunuz mail adresi üzerinden Google Drive’a giriş yaparak projenizin isminin yazılı olduğu bir klasör açtıktan sonra klasörün içerisine video,resim, döküman ve sunum dosyalarınızı ekleyebilirsiniz. Google Drive linkini paylaşmadan önce linke sahip olan herkesin görüntüleyebilme hakkı olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Tanıtım videosunun süresi kaç dakika olmalı?

 

Oyun tanıtım videonuzun süresi 1 dakika uzunluğunda olmalıdır.

intel-logo-white-background.jpg
esl-logo-white-backgrounds.jpg
izmir-büyükşehir-belediyesi-logo-white-b
izfaş logo.jpg
monster-logo-white-backgrounds.jpg
teknosa-logo-white-backgrounds.jpg
hepsiburada-logo.jpg
ofon.jpg